Projekt pn. „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, finansowany ze środków funduszy norweskich i środków krajowych w ramach Programu „Sprawiedliwość”, realizowany jest w imieniu Gminy Miejskiej Bartoszyce, przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach.
Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach i jest skierowane do następujących grup Uczestników:
- 50 osób starszych i niepełnosprawnych,
- 10 opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych,
- 10-osobowej grupy dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami,
- 40 przedstawicieli służb, instytucji i organizacji pozarządowych, działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz obszarze wspierania osób starszych i niepełnosprawnych.
W sposób pośredni w przedsięwzięciu będą uczestniczyć mieszkańcy Bartoszyc oraz najbliższe otoczenie Uczestników Projektu.
Cel Projektu: Poprawa funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
W ramach przedsięwzięcia zaplanowano następujące rezultaty:
1. Rozwój wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie, należących do grup ze szczególnymi potrzebami, który będzie realizowany m.in. poprzez:
- działania o charakterze informacyjnym i szkoleniowym w zakresie nabycia przez osoby niepełnosprawne i starsze niezbędnej wiedzy i umiejętności umożliwiających reagowanie w sytuacji zagrożenia (m.in. techniki samoobrony, pierwsza pomoc przedmedyczna);
- szkolenia dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, m.in. w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podniesienia umiejętności pielęgnacyjnych.
2. Rozwój profilaktyki w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, realizowany m.in. poprzez:
- działania na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami z rodzin dotkniętych, bądź zagrożonych przemocą (m.in. warsztaty oraz spotkania grupowe i indywidualne ze specjalistami);
- konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na projekt plakatu poruszającego problematykę przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych;
- opracowanie, wykonanie i dystrybucję materiałów informacyjnych, dotyczących możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy;
- organizację pikników o charakterze integracyjnym i międzypokoleniowym.
3. Wzrost kompetencji profesjonalistów, realizowany poprzez szkolenia dla specjalistów, ukierunkowane na pozyskanie wiedzy umożliwiającej kompleksową, skoordynowaną współpracę podmiotów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Okres realizacji Projektu: styczeń - grudzień 2023 r.
Całkowita wartość Projektu: 286.800,00 zł.
Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej
dla osób starszych i niepełnosprawnych
W dniach 20, 21 oraz 25 kwietnia 2023 r. zostały przeprowadzone stacjonarne szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Program szkolenia obejmował część teoretyczną i praktyczną, w trakcie których beneficjenci Projektu, pod okiem instruktorów, mieli możliwość nabycia wiedzy nt. zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy zajęć m.in.: wykonywali ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej dorosłego na specjalistycznych fantomach kontrolujących uciśnięcia i wdechy, uczyli się jak reagować w sytuacjach szczególnych, (tj. podczas napadu drgawek, zakrztuszenia), jak stosować pozycję bezpieczną, czy też zaopatrywać różnego rodzaju rany (w tym ćwiczenia na specjalnym symulatorze krwotoków z wykorzystaniem opatrunków). Zakres wiedzy instruktorów, ich doświadczenie oraz umiejętność nawiązywania kontaktu z uczestnikami szkoleń przełożyły się na podniesienie świadomości i poziomu wiedzy odbiorców w zakresie reagowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia najbliższego otoczenia, a także ich własnego bezpieczeństwa.
Uczestnikom szkoleń dziękujemy za tak liczny udział i jednocześnie gratulujemy odwagi w przełamywaniu barier.
Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej zostały zrealizowane w ramach Programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków funduszy norweskich i środków krajowych.
Prelekcja dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych
27 kwietnia 2023 r. odbyła się prelekcja-pogadanka z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach, w trakcie której omówiono problematykę przemocy w rodzinie/domowej, w szczególności wobec osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i rodzin z osobami niesamodzielnymi. Przybliżono definicję przemocy, jej rodzaje, czynniki sprzyjające jej powstawaniu, jak również stereotypy na jej temat. Przeanalizowane zostały także konsekwencje przemocy, w tym objawy pojawiające się u osób doświadczających przemocy, bądź jej świadków (zarówno objawy somatyczne, jak psychiczne).
Szczegółowo została omówiona problematyka przemocy pod kątem procedury Niebieskie Karty na podstawie obowiązujących przepisów. Dodatkowo omówiono zmiany przepisów, które wejdą w życie we wrześniu 2023 roku.
Trening relaksacyjny dla osób starszych
i niepełnosprawnych
Dnia 30 maja 2023 r. zorganizowano trening relaksacyjny dla osób starszych i niepełnosprawnych, ukierunkowany m.in. na poznanie metod obniżania napięcia układu nerwowego oraz zmniejszanie reakcji organizmu w sytuacji stresowej. Prowadzący zajęcia psycholog w ciekawy i bardzo przystępny sposób przedstawił uczestnikom techniki radzenia sobie ze stresem oraz zastosował przekazaną wiedzę w praktyce podczas treningu w formie progresywnej relaksacji mięśni wg Jacobsona.
KRAV MAGA dla osób starszych
W dniach 13 i 14 czerwca 2023 r. odbyły się warsztaty dla seniorów oparte na systemie samoobrony Krav Maga.
Celem szkolenia było m.in. podniesienie świadomości uczestników w zakresie funkcjonowania ludzkiej psychiki i ciała w sytuacjach stresowych, uzmysłowienie im własnych ograniczeń i mocnych stron w kontekście realnych sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz uświadomienie znaczenia takich czynników jak element zaskoczenia, intuicja, czujność, czy też prawidłowa ocena zagrożenia.
Piknik Integracyjny
Za nami pierwszy Piknik Integracyjny realizowany w ramach projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, którego głównym założeniem było podniesienie świadomości społecznej w zakresie problemu przemocy wobec osób starszych i osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie dyskryminacji i zwalczanie stereotypów w tym obszarze.
Wydarzenie odbyło się na terenie zielonym MOPS 27 czerwca br. Na Uczestników Pikniku - i tych dużych i tych małych - czekało wiele atrakcji, tj. stanowiska animacyjne, balony, dmuchana zjeżdżalnia, eurobungee, sumo, gry, zabawy i konkursy, poczęstunek, stoiska informacyjne instytucji i służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wystawa prac plastycznych, które powstały w ramach konkursu plastycznego.
Udział w przedsięwzięciu wzięło łącznie 355 osób, w tym m.in.: Uczestnicy Projektu oraz ich najbliższe otoczenie, uczestnicy placówek wsparcia - Dziennego Domu „Senior+”, Środowiskowego Domu Samopomocy, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, członkowie zrzeszeni w organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób starszych (Klub Seniora, Bartoszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz na rzecz osób niepełnosprawnych - Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych (Partner Projektu), a także przedstawiciele instytucji współpracujących na co dzień z Ośrodkiem.
Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób i naszych stałych Partnerów. Szczególne podziękowania kierujemy do Pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Bartoszycach. Dziękujemy również Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach, Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Koordynatorowi Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Prawnej SAPERE AUDE w Bartoszycach za przygotowanie stoisk informacyjnych.
Drugi Piknik Integracyjny za nami!
W dniu 31 sierpnia br. na terenie zielonym MOPS odbył się drugi Piknik Integracyjny, realizowany w ramach projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”. Głównym założeniem całego wydarzenia była nie tylko integracja międzypokoleniowa, możliwość wspólnej zabawy i aktywnego spędzenia czasu, ale przede wszystkim podniesienie świadomości społecznej w zakresie problemu przemocy wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami oraz przeciwdziałanie dyskryminacji i zwalczanie stereotypów w tym obszarze.
Na Uczestników czekało wiele ciekawych atrakcji, m.in. stanowiska animacyjne (wykonywanie przypinek, biżuterii, mydełek oraz slime), dmuchane zjeżdżalnie i dmuchany tor przeszkód, fotobudka, kącik piękności (malowanie twarzy i brokatowe tatuaże), strefa gier, wata cukrowa i popcorn. Przygotowano również stoiska informacyjne instytucji i służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie tj.: Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Prawnej SAPERE AUDE w Bartoszycach. Nie zabrakło także dodatkowych elementów - wydarzeniu towarzyszyły bowiem wystawy prac, które powstały w ramach konkursu plastycznego oraz w trakcie XXII Integracyjnego Pleneru Plastyki.
Udział w przedsięwzięciu wzięło łącznie 365 osób, w tym m.in.: Uczestnicy Projektu oraz ich najbliższe otoczenie, uczestnicy placówek wsparcia - Dziennego Domu „Senior+”, Środowiskowego Domu Samopomocy, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, członkowie zrzeszeni w organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób starszych (Klub Seniora, Bartoszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz na rzecz osób niepełnosprawnych - Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych (Partner Projektu), a także przedstawiciele instytucji współpracujących na co dzień z MOPS.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za udział!
Projekt „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II” współfinansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 w ramach Programu „Sprawiedliwość”.
Szkolenie z psychologiem dla opiekunów osób starszych
i osób z niepełnosprawnościami
W dniu 5 i 12 września 2023 r., w ramach Projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, realizowanego przez MOPS w Bartoszycach w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Integracji Osób Niepełnosprawnych w Bartoszycach, zorganizowano szkolenie z psychologiem, ukierunkowane na nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych związanych ze sprawowaniem opieki nad osobami zależnymi. W zajęciach udział wzięli Uczestnicy Projektu opiekujący się na co dzień osobami starszymi lub osobami z niepełnosprawnościami.
W trakcie spotkań omówiono możliwe do wystąpienia sytuacje trudne związane z codzienną opieką, m.in. kwestię występowania zaburzeń zachowania u osób objętych wsparciem, ich stanu zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), aspekt częstego braku wsparcia ze strony innych (w tym także członków rodzin), trudności w pogodzeniu ról społecznych opiekuna (np. roli rodzica, małżonka, pracownika) ze sprawowaniem opieki oraz dbałości o własny stan zdrowia i dobrostan psychiczny.
Prowadzący odniósł się także do zagadnienia wypalenia zawodowego (omówił jego przyczyny, objawy i skutki) oraz kwestii dbałości opiekunów o własne potrzeby i emocje.
Prelekcja dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych
14 września 2023 r. na terenie zielonym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach zorganizowano spotkanie z prawnikiem, świadczącym porady prawne w ramach Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, funkcjonującego w Bartoszycach.
Uczestnicy spotkania uzyskali m.in. informacje na temat profilaktyki przemocy wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. W zakres tematyczny prelekcji weszła również kwestia ochrony osób starszych i niepełnosprawnych przed nadużyciami, zaniedbaniami i zaniechaniami. W szczególności Uczestnikom zasygnalizowano gdzie mogą szukać pomocy, w sytuacji kiedy są zarówno jej ofiarami, jak i świadkami.
Prowadząca spotkanie przedstawiła także informacje nt. działalności Nieodpłatnego Punktu Pomocy Prawnej - kto i kiedy może skorzystać ze wsparcia i w jaki sposób można się zarejestrować na poradę. Ponadto omówiła:
- zagadnienia związane z przekazywaniem własności za życia człowieka oraz ewentualną rezygnację z tego przekazania,
- rodzaje testamentów, kwestie ich sporządzania i sytuowania,
- pożyczki dla osób trzecich oraz warunki ich unieważniania.
Szkolenie dla opiekunów osób starszych
i osób z niepełnosprawnościami
W dniu 22 września 2023 r. w ramach Projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, realizowanego przez MOPS Bartoszyce w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Integracji Osób Niepełnosprawnych w Bartoszycach, zorganizowano szkolenie ukierunkowane na podniesienie umiejętności pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
W trakcie szkolenia, prowadzonego przez certyfikowanego trenera w amerykańskim programie edukacyjnym o demencji „Pozytywne podejście w opiece”, uczestnicy zostali m.in. zapoznani z nowoczesnym podejściem do opieki nad osobami z demencją. Omówiono pojęcie demencji oraz zmiany jakie zachodzą w mózgu podczas jej występowania. Poruszono kwestię najczęściej występujących rodzajów choroby oraz ich symptomy. Zaprezentowano nowe umiejętności wykorzystywane współcześnie w opiece nad osobami z demencją (m.in. jak podejść do osoby chorej; jak chwycić osobę podczas spaceru tak, aby czuła się bezpiecznie; jak zaprojektować przestrzeń, w której przebywa). Poruszono także kwestię czynników ryzyka, które zwiększają możliwość zachorowania oraz sposoby spowalniania rozwoju choroby.
Prowadząca przekazała również informacje na temat organizacji funkcjonujących na świecie i zajmujących się osobami z demencją. Dzięki pracy tych organizacji wiedza na temat choroby jest obszerna, można ją diagnozować wcześniej i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Omówiono także kwestię konieczności dbania o samych siebie (jako osób opiekujących się innymi) oraz korzystania z pomocy innych w myśl zasady, że nawet najbardziej zaangażowany opiekun nie jest w stanie sprawować opieki bez chwili wytchnienia.
Szkolenie dla przedstawicieli służb i instytucji pracujących na rzecz osób doświadczających przemocy i zagrożonych przemocą
Blok I - „Praca z osobą zagrożoną/doświadczającą przemocy oraz stosującą przemoc”
W dniu 28 września 2023 r. odbył się pierwszy, z zaplanowanych czterech, blok szkoleniowy w ramach szkolenia dla przedstawicieli służb i instytucji pracujących na rzecz osób doświadczających przemocy i zagrożonych przemocą. W przedsięwzięciu, realizowanym w ramach Projektu „Bliscy nie krzywdzą – bliscy kochają II”, wzięło udział łącznie 40 osób - m.in. przedstawiciele placówek oświatowych, policji, sądu, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, służby zdrowia.
W trakcie spotkania, które miało charakter wykładowy oraz seminaryjno-warsztatowy, omówiono m.in. następujące zagadnienia: zakres zmian wprowadzonych do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej; czym jest interwencja, a czym pomoc; istotne kwestie przy planowaniu strategii działania w sytuacji zagrożenia zjawiskiem przemocy, a także jej występowania; o czym należy pamiętać przy budowaniu planu pomocy dla osoby doznającej przemocy; jak rozmawiać i pracować z osobą stosującą przemoc.
Blok II - „Symptomy osoby krzywdzonej - dorośli i dzieci”
Drugi blok szkolenia odbył się 11 października 2023 r. i był poświęcony zjawisku krzywdzenia zarówno dorosłych (w tym osób z niepełnosprawnościami i osób starszych), jak i dzieci oraz sposobom reagowania w sytuacji podejrzenia krzywdzenia przez najbliższe osoby. Podczas spotkania omówiono m.in. czynniki ryzyka wpływające na pojawienie się przemocy, trudności z jakimi borykają się profesjonaliści w rozmowie z dzieckiem, osobą starszą oraz osobą z niepełnosprawnościami, warunki i zasady kontaktu, które pomagają zbudować zaufanie oraz zrozumienie ich potrzeb i emocji. Osoba prowadząca szkolenie wskazywała jak skutecznie podejmować interwencje, by pomóc osobie krzywdzonej.
Blok III – „Współpraca interdyscyplinarna w przeciwdziałaniu przemocy domowej”
„Współpraca interdyscyplinarna w przeciwdziałaniu przemocy domowej” była tematem przewodnim III bloku szkoleniowego, który odbył się w dniu 27 października 2023 r. W jego trakcie uporządkowano wiedzę formalno-prawną w zakresie unormowań zobowiązujących gminę do podejmowania działań i zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej, organizację pracy Zespołu Interdyscyplinarnego i grup diagnostyczno-pomocowych oraz omówiono kompetencje służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy, podejmujących współpracę w celu udzielenia pomocy osobie doświadczającej przemocy oraz jej rodzinie, a także pracę ze sprawcą.
Blok IV – „Tworzenie lokalnego modelu przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych
i niepełnosprawnych”
W ostatnim IV bloku szkoleniowym pn. „Tworzenie lokalnego modelu przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych”, który odbył się w dniu 24 listopada 2023 r., uwaga uczestników została skupiona na działaniach pomocowych i interwencyjnych w zakresie pracy z osobą starszą i osobą niepełnosprawną. Omówiono metody pracy z ww. grupami w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej oraz niwelowania jej skutków, w celu udzielenia kompleksowego i interdyscyplinarnego wsparcia.
W ramach pracy grupowej, uczestnicy wspólnie pracowali nad modelem/algorytmem współpracy służb lokalnych w sytuacji przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych, w oparciu o posiadane w tym zakresie zasoby. Wypracowane modele/algorytmy, posłużą do opracowania ostatecznej wersji Modelu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych.
Szkolenie z I pomocy przedmedycznej dla opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami
W dniu 06 października 2023 r. odbyło się ostatnie szkolenie dla grupy opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, realizowane w ramach Projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”. 10-osobowa grupa została przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Program szkolenia obejmował część teoretyczną oraz część praktyczną, w trakcie której uczestnicy mogli zapoznać się i przećwiczyć, pod okiem instruktorów, zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, m.in. w sytuacji, gdy należy udzielić pomocy osobie zależnej, nad którą sprawowana jest opieka (m.in. osoba leżąca, nie poruszająca się). Uczestnicy wykonywali ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na specjalistycznych fantomach oraz poznawali metody reagowania w warunkach szczególnych - konieczność zabezpieczenia poszkodowanego podczas napadu drgawek, zakrztuszenia, układanie w pozycji bezpiecznej. Przeprowadzono również ćwiczenia na specjalnym symulatorze krwotoków z różnego rodzaju ran.
Prelekcje dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych
12 października 2023 r. w Sali świetlicowej MOPS w Bartoszycach, w ramach organizowanych prelekcji-pogadanek dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, odbyło się drugie spotkanie z prawnikiem z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, funkcjonującego w Bartoszycach.
Tym razem Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o prawach konsumenta. Spotkanie przerodziło się w blok pytań, ponieważ zarówno osoby starsze, jak i osoby z niepełnosprawnościami, są grupą, która w wielu przypadkach jest bardzo często nagabywana do podpisywania umów lub dokonywania ryzykownych zakupów zarówno przez najbliżej osoby oraz nieuczciwych sprzedawców. Wiele osób miało indywidualne pytania do radcy prawnego, jak również dzieliło się własnymi doświadczeniami. Uczestnicy poznali również zagadnienia z zakresu postępowania administracyjnego, niezbędnego przy załatwianiu spraw urzędowych.
Kolejną poruszaną kwestią było prawo spadkowe. Na spotkaniu dokładnie omówiono pojęcia m.in.: historii prawa spadkowego, spadkobierca, spadkodawca, dziedziczenia, na czym polega dziedziczenie ustawowe, testamentowe, testament (w tym holograficzny, allograficzny, ustny), zachowek, pozbawienia prawa do zachowku, przyjęcie spadku, itp.
Prelekcja dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych
W dniu 19 października 2023 r. odbyło się spotkanie z Przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Prelekcja-pogadanka poświęcona była w głównej mierze przemocy domowej wobec osób starszych. Funkcjonariusze wyjaśnili seniorom, na czym polega wdrażana przez policjantów procedura nakazu/zakazu wydawana osobom stosującym przemoc wobec najbliższych. Przekazali, że to zawsze sprawca przemocy musi natychmiast wyprowadzić się z domu, bo prawo staje po stronie osób doświadczających przemocy. Uwagę poświęcono również bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz różnego rodzaju oszustwom z wykorzystaniem metod socjotechniki. Prelegenci zapoznali Uczestników spotkania z założeniami akcji pn. #ZnamTeNumery – kampanii społecznej realizowanej przez Komendę Główną Policji. Tradycyjnie Uczestnicy spotkania dzielili się historiami z własnego życia, jak również zadawali wiele pytań.
Prelekcja dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych
25 października 2023 r. odbyła się kolejna prelekcja-pogadanka z Przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, w tym razem skierowaną do osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie dotyczyło szeroko pojmowanego bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami, w tym codziennych zagrożeń i niebezpieczeństw oraz przemocy domowej.
Treście przekazane podczas prelekcji istotnie wpłynęły na świadomość Uczestników w zakresie otaczających zagrożeń oraz wyposażyły Ich w wiedzę na temat odpowiednich zachowań w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznych w różnych obszarach codziennego życia.
Prelekcja dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych
06 listopada 2023 r., w ramach realizacji Projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, goszczono Pana Roberta Krupińskiego - koordynatora Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Bartoszycach. W trakcie prelekcji zapoznał on obecnych uczestników z zakresem działalności Stowarzyszenia „Sapere Aude”, w ramach którego działa Punkt. Każda zgłaszająca się do siedziby placówki osoba, w tym również osoba starsza i niepełnosprawna, może uzyskać pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapeutyczną, materialno-rzeczową, itp. Prelegent rozpowszechnił również materiały informacyjne w postaci ulotek oraz wizytówek Punktu. Po zakończonym spotkaniu Pan Krupiński prowadził indywidualne rozmowy i konsultacje, jednocześnie zapraszając do odwiedzin siedziby Punktu.
Prelekcja dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych
Dnia 21 listopada 2023 r., w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach, w ramach realizacji Projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, odbyła się prelekcja nt. „Przemoc wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami”, przeprowadzona przez Panią Katarzynę Siry - Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego w Bartoszycach.
Prelegentka omówiła zagadnienie przemocy domowej oraz jej rodzajów. Przedstawiła symptomy, które świadczą o przemocy na przykładzie osoby starszej, która z racji wieku oraz często obniżonej sprawności bywa niesamodzielna i narażona na ataki (psychiczne, fizyczne, ekonomiczne), czy zaniedbania.
Pani Siry uczuliła uczestników spotkania na konieczność reagowania na każdą przemoc oraz wskazała jednostki funkcjonujące na terenie miasta, które działają w tym obszarze. Przedstawiła również możliwości wynikające z założenia Niebieskiej Karty oraz etapy procedury „Niebieskie Karty”.
W trakcie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i omawiania znanych sobie sytuacji związanych ze zjawiskiem przemocy oraz otrzymali materiały informacyjne zawierające dane wybranych instytucji pomocowych z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Prelekcja dla osób starszych i niepełnosprawnych
W ramach działania informacyjno-edukacyjnego dla osób starszych i osób niepełnosprawnych, w ramach Projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, w dniu 23 listopada 2023 r. odbyła się kolejna prelekcja-pogadanka. Tym razem uczestnicy gościli przedstawiciela Stowarzyszenia „MONAR” w Bartoszycach Panią Iwonę Jedwabnik. Koordynator lokalnego punktu zapoznała obecnych z historią powstania Stowarzyszenia „MONAR” w Polsce, przedstawiła sylwetkę jej założyciela, a także szczegółowo omówiła system oddziaływań pomocowych skierowanych od osób uzależnionych od narkotyków i ich rodzin. Osobom zgłaszającym się do Stowarzyszenia oferowana jest diagnostyka, konsultacje, detoksykacja, poradnictwo, terapia i rehabilitacja uzależnień, terapie dla bliskich osób uzależnionych itp.
Pani Jedwabnik poruszyła również kwestię dotyczącą wpływu uzależnienia na występowanie przemocy domowej, jak również tego, że w przypadku gdy najbliższa osoba jest uzależniona od środków odurzających lub alkoholu - choruje również najbliższa rodzina. Osoba uzależniona, aby zmienić swoje funkcjonowanie, potrzebuje oddziaływań terapeutycznych. Podstawową formą leczenia jest psychoterapia - jest ona bezpłatna dla osób uzależnionych, nawet jeśli nie posiadają one ubezpieczenia.
Prelekcja dla osób starszych i niepełnosprawnych
W dniu 27.11.2023 r., w ramach działań informacyjno-edukacyjnych dla osób starszych i osób niepełnosprawnych, została przeprowadzona prelekcja-pogadanka z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bartoszycach. Na wstępie uczestnicy spotkania zostali zapoznani z zakresem działalności instytucji pod kątem pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, w tym w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak również innych możliwości uzyskania wsparcia i pomocy. Następnie omówione zostały działania pod kątem przeciwdziałania przemocy domowej, w tym realizacji Programu korekcyjno-edukacyjnego, który jest formą oddziaływań na osoby stosujące przemoc, celem nauczenia ich samokontroli, kształtowania postawy partnerstwa i szacunku wobec bliskich oraz odpowiedzialności za popełnione czyny. Program nie jest formą osobistej psychoterapii, a jedynie ma na celu korygowanie niepożądanych zachowań i postaw. Najważniejszymi elementami Programu są: rozpoznanie diagnostyczne oraz edukacja. Ponadto koordynator Programu wskazała również inne działania profilaktyczne realizowane dotychczas przez PCPR, w tym grupy wsparcia dla osób doświadczających przemocy.
Prelekcja dla osób starszych i niepełnosprawnych
W trakcie ostatniej, organizowanej w ramach projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II” prelekcji-pogadanki, temat przemocy domowej oraz roli i zadań kuratora w jej przeciwdziałaniu omówiła Kierownik I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Bartoszycach. Spotkanie odbyło się w dniu 29.11.2023 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Prelegentka scharakteryzowała zjawisko przemocy domowej, jej definicje i rodzaje oraz przedstawiła zakres działalności Zespołu Kuratorskiego. Kurator zawodowy ma wpływ na przeciwdziałanie i zatrzymanie przemocy domowej w osób, które są pod jej nadzorem lub dozorem. Bierze udział w grupach diagnostyczno-pomocowych, Zespole Interdyscyplinarnym, podejmuje interwencje wobec sprawcy, przeprowadza wywiady środowiskowe, a także bieżące rozmowy motywujące/korygujące ze sprawcą oraz występuje o wszczęcie postępowania o zmianę postanowienia w zakresie władzy rodzicielskiej. Pani Kierownik podkreśliła fakt, że jeżeli w trakcie interwencji domowej osoby doświadczające przemocy nie zgłoszą oficjalnego zawiadomienia o stosowaniu wobec nich przemocy, to jest ono wszczynane z urzędu. Zmiana przepisów w tym zakresie daje znaczne możliwości organom ścigania oraz instytucjom i podmiotom działającym w obszarze przeciwdziałania przemocy do podejmowania działań w zakresie pracy ze sprawcą przemocy. W trakcie spotkania padło wiele pytań dotyczących nie wykonywania postanowień sądowych, konsekwencji z tym związanych, jak również tego, czy najbliższe osoby mogą zgłaszać niepokojące sygnały i nieprawidłowości w wykonywaniu postanowień sądu, zakazu zbliżania się, itp.