Wspieranie rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych to zespół planowych działań mających na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania tych funkcji. Wspieranie rodziny jest prowadzone za jej zgodą i aktywnym udziałem, z uwzględnieniem zasobów własnych oraz źródeł wsparcia zewnętrznego.
Pomoc rodzinie realizowana jest w formie konsultacji i poradnictwa specjalistycznego, usług dla rodzin z dziećmi, pomocy prawnej oraz organizowania spotkań dla rodzin, w tym grup wsparcia. Pomocą służą również asystenci rodziny, rodziny wspierające oraz placówki wsparcia dziennego. Realizacja wymienionych działań ma na celu wspomaganie rodziców, mających problemy w wypełnianiu obowiązków rodzicielskich, w taki sposób, aby zapobiec doprowadzeniu do sytuacji, w której dziecko, ze względu na jego dobro, zostałoby umieszczone w opiece zastępczej.
Wsparcie rodziny polega w szczególności m.in. na: wzmocnieniu roli i funkcji rodziny, rozwijaniu umiejętności opiekuńczo-wychowawczych, pomocy w integracji oraz przeciwdziałaniu jej marginalizacji i degradacji społecznej. Rodziny zagrożone kryzysem są stale monitorowane przez pracowników socjalnych, asystentów rodziny, pedagogów szkolnych i inne instytucje, w tym także - w razie potrzeby - przez Policję i kuratorów sądowych.